Rodičovské hádky o peníze mají negativní dopad na zdraví dětí

stevepb / Pixabay

Z nedávného průzkumu společnosti Median pro Nadaci Sirius, do kterého se zapojilo přes pět tisíc účastníků, vyplývá, že časté hádky v rodině, které se týkají bezútěšné finanční situace, způsobují u dětí problémy ve škole, s chováním a dokonce i se zdravím. Co dělat pro to, abyste se kvůli financím nehádali? Máme pro vás sedm osvědčených rad a tipů.Tip č. 1: Zakládejte si na finanční gramotnost

Nebudeme si nic nalhávat – finanční gramotnost je v České republice dlouhodobě na nízké úrovni. Sice dokážeme poměrně snadno a jednoduše nakupovat na internetu a sjednávat si půjčky na cokoli, na druhou stranu podceňujeme bezpečnostní rizika a opatření týkající se online nákupů a půjčku neumíme zodpovědně vybírat. Proto je dobré neustále pracovat na finanční gramotnosti jednotlivce i celé rodiny.

Tip č. 2: Veďte děti k samostatnosti a zodpovědnosti

Děti a kapesné – to je věčná téma, na které není zrovna jednoduché odpovědět. Ačkoli rodiče o kapesném neustále diskutují, jen málokterý dospělý se bezpečně shodne na jeho výši. Přesto nám však dáte jistě za pravdu, že kapesné je pro děti důležité. Naučí se hospodařit s penězi a také zjistí, že vše rozhodně není zadarmo. Jeho prostřednictvím budete děti motivovat k samostatnosti i zodpovědnosti a zároveň jej budete přirozenou a nenásilnou formou vzdělávat v oblasti finanční gramotnosti.

Tip č. 3: Jděte příkladem

Děti bezpečně kopírují chování svých rodičů. Proto je dobré jít jim zářným příkladem nejen v každodenní rutině, ale také oblasti financí. Pokud je to alespoň trochu možné, upozorňujte ratolesti na možnosti nečekaných výdajů, na které buďte jako rodiče připraveni. Nezadlužujte se kvůli exotickým dovoleným v Karibiku anebo vánočním dárků. Pokud je půjčka přeci jen nevyhnutelná, měli byste vědět, jak ji správně vybrat.

Tip č. 4: Dvakrát měřte, jednou řežte

Toto staré známé přísloví můžete aplikovat také v oblasti financí. Jestliže se bez půjčky neobejdete, měli byste si ji vybírat pouze u známých a ověřených společností. Ať už jde o rychlou půjčku anebo hypotéku či spotřebitelský úvěr od banky většího rozsahu, nesázejte hned na první nabídku, která vám přijde pod ruku. Raději mezi sebou jednotlivé produkty porovnejte, zaměřte se nejen na úrok, ale také hodnotu RPSN a případné poplatky a sankce, které jsou s daným produktem spojeny. Informujte se také o možnosti pojištění schopnosti splácet a ověřte termíny splatnosti, které bezmezně dodržujte.

Tip č. 5: Myslete na horší časy

A tvořte rezervy. Nikdy totiž dopředu nemůžete tušit, jestli vám ze dne na den neodejde pračka, lednička či nebudete nuceni uhradit další nečekaný výdaj většího rozsahu. Pomoci vám samozřejmě i v tomto případě může krátkodobá půjčka bez registru, mnohem lepší je ale varianta, kdy výdaj uhradíte formou vlastních prostředků uspořených z dřívějška.

Tip č. 6: Vyhněte se nevýhodným půjčkám

Ačkoli nedávná regulace trhu se spotřebitelskými půjčkami dala „STOPku“ nepoctivým společnostem a zprostředkovatelům, stále existují firmy, které pracují v tzv. přechodném režimu a snaží se zneužít svízelné situace spotřebitele. Pokud po vás poskytovatel úvěru požaduje poplatek předem, nutí vás k založení živnostenského oprávnění anebo se vám jednoduše nezdají jeho podmínky, raději se poohlédněte po jiném.

Tip č. 7: Berte si pouze takové půjčky, na které máte

Finanční experti a odborníci se shodují na tom, že třeba i taková jednorázová půjčka před výplatou by neměla negativním způsobem ovlivnit finanční situaci a životní úroveň rodiny. Také doporučují sjednávat si půjčku až ve chvíli, kdy má spotřebitel naspořeno alespoň šest měsíčních splátek, které se mu budou hodit třeba v případě nečekaného výpadku příjmu anebo při jiných komplikacích. Pokud žijete od výplaty k výplatě a jednou půjčkou lepíte půjčku druhou, mějte na mysli, že nejde o záviděníhodnou situaci a je na čase ji aktivně řešit. Dopady bezútěšné finanční situace na celou rodinu totiž mohou být katastrofální.Štítky:

Příspěvek je bez komentáře.

Přidejte odpověď